top of page

סוגי משקולות חופשיות

עודכן: 5 בפבר׳

משקולות חופשיות


איש מתאמן במשקולות אוניברסליות של nuobell

נתחיל בעובדות: משקולות חופשיות הם הציוד כושר החשוב ביותר באימונים שלנו !


  • בין אם אתם מתאמנים ב - חדר כושר בחולון מול הים, ובין אם אתם מתאמנים במרתף בבית של ההורים, בעזרת משקולות יד ניתן לאמן כל שריר בגוף, והן מאפשרות מגוון עצום של תרגילים ואימונים.

  • אפשר לבצע עם המשקולות תרגילים מורכבים (שכוללים תנועה ביותר ממפרק אחד כמו סקוואט ומכרעיים), והן ( תרגילים מבודדים (המניעים מפרק אחד בלבד, כמו כפיפות מרפקים.

  • כמו כן ניתן לאמן בעזרת המשקולות רק צד אחד של הגוף, למשל יד ימין בלבד או רגל ימין.

  • יתרון זה חשוב מאוד, כי אם נפצעתם מאימון או כואבת לכם תנועה מסוימת עם המשקולות , יש לכם עוד מגוון גדול של תחליפים ואפשרויות לעבוד סביב הפציעה או הכאב הזה עם משקולות חופשיים בזווית שלא תפגע בכם.

  • בעזרת משקולות חופשיים ניתן לבצע אימון progressive overload, פירוש הדבר העלאת עומס הדרגתית, שהיא תנאי בסיס להתקדמות בכושר גופני בכלל ובכוח שריר בפרט.

  • לא רק שניתן להתקדם באופן הדרגתי, אלא שאפשר לנטר ולעקוב אחר ההתקדמות באופן מדויק (בשונה מאביזרים אחרים כמו רצועות או גומיות שכמעט ובלתי אפשרי לבצע התקדמות הדרגתית בצורה מקצועית (אלא עם כן יש לך לכם אוסף של גומיות שמדמות כל מיני עמסי משקל).

  • משקולות מתאימות לכל רמות של מתאמנים, החל מהמתאמן המתחיל ועד למקצוען בודי בילדר.

  • תרגילי משקולות הם מופשטים וקלים להבנה ולישום שיש מבין תרגילי הכושר.

  • משקולות אולי פחות פשוטות לעבודה ממכונות, אבל זה יותר יתרון מחיסרון, כי זה מכריח תנועה "חופשית", שהיא טבעית יותר לגוף, ועובדת על שרירים מייצבים רבים, יחידות מוטוריות וקואורדינציה, ואלו הדברים שחשוב לעבוד עליהם באימון.

  • ביחס לכל התועלות האדירות שהן מספקות, הן אחד הפריטים הזולים והחסכוניים בחלל שמאפשר בבית פרטי.

משקולות חופשיות הן הציוד כושר הכי אידיאלי שמאפשר לבצע כל אימון מכל קבוצת שריר בצורה כירוגית .

לא קיים אף מכשיר כושר בעולם שמאפשר להתאמן בצורה כל כך כירורגית ומדויקת כמו משקולות, תשאלו כל מאמן כושר.


סוגים של משקולות חופשיות


נתחיל בחלוקה ראשונית, משקולות חופשיות מתחלקות ל-2 סוגים עיקריים – משקל משתנה, ומשקל אחיד.

במשקל אחיד פירוש היא שלמשקולת משקל אחיד ושאינו משתנה, ובמשקל משתנה אנחנו מדברים על סוג כלשהו של משקולת שניתן להוסיף ולהוריד משקל, למשל משקולות יד עם מוט הברגה או משקולות מתכווננות או מוט אולימפי עם צלחות .


משקל אחיד

ישנו יתרון גדול ומשמעותי של משקולת במשקל אחיד זה שקיים בהן נוחות וחיסכון בזמן. לא צריך להתאמץ או לכוון לשום דבר, מרימים את המשקולת החופשיות ומתחילים באימון.

אך, ברור לכם שאי אפשר לאמן את כל הגוף עם זוג משקולות אחד, במשקל אחד, נכון?

כל קבוצת שרירים בגוף היא שונה ביכולתה להפיק כוח שונה, בדרך כלל בקורלציה לגודל השריר

למשל, שרירי יד אחורית מסוגלים להרים הרבה פחות משרירי הגב.

יחד עם זאת, אנחנו שואפים תמיד להתקדם ולהתחזק, לכן משקל שטוב לנו היום בשאיפה יהיה קל לנו בעתיד. אם נמשיך לעבוד על אותו משקל לא נתחזק.

פירוש הדבר, שאנחנו צריכים חלופות של הרבה משקלים שונים, וזהו החיסרון הגדול של משקולות משקל אחיד, מכיוון שתצטרכו לרכוש הרבה משקל וכך תיפרדו בלא מעט כסף ובהרבה חלל בבית.

אך עם אלו לא חסרונות עבורכם ויש לכם את הכסף וכמו כן את החלל הנחוץ למתקן משקולות חופשיות ולמשקולות עצמן אז, הנה הסוגי המשקולות החופשיות הקיימות בשוק :


משקולות ברזל סטנדרטיות :משקולות עשויות בצורה מעוגלת בקצוות ועשויים מחתיכה אחת של ברזל יצוק, ואלה המשקולות "של פעם".

היתרון המשמעותי שלהן הוא המחיר, ואפשר להשיגן סביב ה-10 ₪ לקילו.

אבל הן לא כל כך פופולריות בימינו כך שתצטרכו להתאמץ מעט בכדי למצוא אותן.

**נכון, העלות של משקולות מתומחרת לפי קילו, בדיוק כמו עגבניות, אז תמיד תעשו את החישוב נכון, כי אם לא תעשו את החישוב כשתגיעו לקופה אתם תהיו מופתעים מהמחיר.

יתרון נוסף שלהן זה העמידות, הדבר הזה מחזיק שנים ואף דורות. אך, כדאי לשמור עליהן מפני לחות מכיוון שעדיין מדובר במתכת שעלול להחליד עם הזמן במצבי לחות.

חיסרון נוסף במשקולות הללו הן, שהן לא מצופות בגומי וכך אם חלילה תיפול לכם המשקולת אתם עלולים למצוא את עצמיכם בחנות קרמיקה .

לסיכום: לעניות דעתנו לא מומלץ, תשקיעו עוד קצת, זה משתלם לטווח הארוך .


דוגמא למשקולות יד ברזל -


משקולת משושה "הקסגון"
אלו המשקולות הנפוצות ביותר וסביר שראיתם אותם בחדרי הכושר הקרובים לבתיכם.

בצדדיהם הן עשויות גומי קשיח בצורה משושה ומכאן שמה, והצורה הזאת הופכת אותם לנוחות לשימוש, להניחן ולאחסן (בניגוד למשקולות עגולות, שמתגלגלות), והגומי כמובן ישמור על הריצוף שלכם מפני נפילות.

הדגש הוא על "ריצוף" ולא בוהן, כי אם היא תיפול לכם על הרגל היא עדיין משקולת, לא נוצה אז בואו נחזור לצד האופטימי ונמשיך בעניין המשקולות .

אזור האחיזה שלה עשוי מתכת המחורצת בפסי אחיזה המשפרים את האחיזה של המשקולות.

אז כמו שאמרנו אלו המשקולות הנפוצות ביותר ולא בכדי מכיוון שהן העמידות ונוחות ביותר הקיימות בשוק במיוחד לשימוש תעשייתי כמו מכוני כושר.

**אמנם, יצא לנו לראות במס מכוני כושר שהקצה של המשקולת מתפרקת או הגומי מתפרק אך זהו מצב נדיר לאחר ש"התעללו" במשקולות וזרקו אותם אינסוף פעמים.

עבור משקולת הקסגון תאלצו להיפרד מכ-14-18 ₪ לקילו. כמו שציינו זהו הוצאה אך לעניות דעתי שווה.


דוגמא למשקולות יד הקסוגן -


משקולת מצופה ניאופרןאלו המשקולות החביבות על רוב ה"סטודיואים" ישנם כאלו שקוראים להם "משקולות סטודיות", והן לרוב מגיעות בשלל צבעים, כוונתי שאין קשר בין הצבע למשקל כמובן.

המשקולות עגולות ומצופות חומר שנקרא "ניאופרן", זהו סוג של חומר גומי עם אווריריות בתוכו המנדף זיעה.

זה הופך אותה לנוחה מאוד, עמידה יותר לנפילה וגם האחיזה מעולה, לדעתי יותר מההקסגון אך לצערנו הן אינם מיוצרות במשקלים של משקולות כבדות ורק במשקלים קטנים.

למרות שהן עגולות עדיין מייצרים אותן עם שטחים ישרים מסביבן על מנת שלא יתגלגלו.

המחיר שלה מעט יותר זול והוא נע סביב ה-12-14 ₪ לקילו.

משקולות ניאופרן נוספים:

מותגים רבים בתחום ולא נעבור עליהם, לא קיים הבדל מהותי בין המותגים שרלוונטי למשתמש הביתי, אם תחליטו להקים חדר כושר אז כבר תעשו עבודת מחקר משלכם, לא זו מטרת הפוסט.


דוגמא למשקולות נאופרן -


המשקולות של דקטלון

לדקטלון יש משקולת מצויינת, היא בצורת משולש! לדעתנו היא היחידה בעולם בצורה הזאת, למרות שטרם התנסינו במשקולות הנ"ל.

המחיר של המשקולת הזאת הוא איפשהו באמצע בין ההקסגון לניאופרן. בדקטלון המחיר לקילו משתנה בהתאם לגודל המשקולת.

משקולות משקל משתנה

אז כמו שאמרנו יש כמה סוגים של משקולות כאלה, נתחיל מהנפוצים יותר.


מוטות וצלחות – עם וללא הברגה:
בעצם מדובר על מוט מתכת, שעליו מרכיבים צלחות / פלטות במשקלים שונים.

האופציה הזו מעולה וחוסכת מקום בבית למי שסובל מכך, וגם חוסכת כסף שזה בכלל מעולה

הרעיון הוא לקנות שני מוטות, ומשקלים- נתון לבחירה וזה אינדיווידואלי. עם המשקלים הללו נרכיב שלל אופציות של משקלים כמה שרק נוכל.

למשל:

מוט עם הברגה שוקל כ-2.5 ק"ג, זהו משקל אחד.

אם נוסיף צלחת של 1.25 בכל צד נגיע ל 5 ק"ג.

אם נשים 2.5 כל צד זה 7.5. אם נשים גם את ה-1.25 הגענו ל-10.

אפשר להשתמש גם בצלחות של 1.25 בלבד, וניתן להרכיב גם משקולות אסימטריות משני הצדדים.

כך שכל מתאמן שרק מתחיל יכול לאמן את כל הגוף בקלות בוריאציית המשקלים הזאת, ואם נרצה להוסיף עוד משקל אפשר להעביר למשקולת אחת ולעבוד צד אחד כל פעם.

נדגיש כמה חשובה ההדרגתיות באימון. ההדרגה בעצם מפתחת במתאמן יכולת להשתפר במדדי הכושר, ורק בכל פעם שהוא יהיה מסוגל להוסיף משקל בצורה הדרגתית - זה מה שיאפשר לו את ההתקדמות האמיתית באימון.

יש את הסוג הקלאסי עם הקצוות שמבריגים ועליהם נסגרים הסוגרים בהברגה.

סוג נוסף, שהקצוות שלו הם חלקים והסוגרים פרפרים- שהם מן קפיצים כאלה שנסגרים על המשקלים ומונעים ממנו לזוז. יש לסוג הזה גם סוגרים סגירה מהירה שיותר קל ופשוט לסגור אותם.

אז כמו שפרטנו, אנחנו מרוויחים הרבה משקלים במשקולת אחת, אבל כמובן שלכל יתרון יש חיסרון -והחיסרון כאן הוא משמעותי: צריך לסדר את המשקולות בכל פעם שרוצים לשנות את המשקל, ולכן זה מסבך את העניין.

בדרך כלל רוכשים צלחות עשויות ברזל חשוף, אבל יש כמובן גם כאלו בציפוי ניאופרן. הציפוי אמנם מייקר את המחיר, אך מאפשר לשים קצת פחות משקל על המוט, אז ברור שיש לציפוי עדיפות.

הצלחות שתקנו מתאימות לכל מוט שיש לכם. גודל החור של הצלחות הוא סטנדרטי.

אז תיארתי פה רק את הצלחות הסטנדרטיות, כי על צלחות אולימפיות לא אכתוב, למרות שיש גם מוטות דאמבלס קצרים עם קצוות גודל אולימפי, אבל סט כזה הופך את העניין ליקר מידי וזה לא קריטי.


דוגמא למשקולות מתברגות -


ונחזור לפלטות... אין ספק שלהחליף פלטות כל אימון זה סיוט ולכן יש כל מיני פטנטים שונים למשקולות דאמבלים, הן נקראות משקולות אוניברלסיות או משקולות חכמות ונפרט:

מדובר במערכת חכמה שמאפשרת לשנות את המשקל ע"י הזזת כפתור או שני כפתורים וישנם כאלו חכמות יותר שניתן לכוון את המשקל בעזרת סיבוב המוט אחיזה בלבד!

ראיתי 2-3 כאלה ממותגים שונים, הם עבדו בצורה סבירה אבל הרגישו קצת מסורבלים, החלקים השונים מסורבלים והאחיזה לא הייתה נוחה אך בדגמים יקרים יותר זה מרגיש מקצועי יותר וחלק.

בסוף הם כן פותרים יפה את עניין זמן החלפת המשקל, אז אם זה עובד טוב זה יכול להיות פתרון טוב, אם לא אכפת לכם לשלם את המחיר כמובן..

אביא פה מותג בשוק המשקולות החכמות היום, מוזמנים להציץ ולשפוט, ואם קניתם ספרו לנו איך המשקולות.

משקולות אוניברסליות שאביר ספורט משווקים -

פלקסבל -


לסיכום!

משקולות חופשיות הן הפתרון האידיאלי לכל מתאמן מתחיל או מקצוען, אפשר לבצע כל אימון לכל חלקי הגוף ולבצע אימונים גם לשרירים התומכים מסביב.

התנגדות המשקולות מועצם במשקולות אודות לאפשרות ליצור העמסה הדרגתית נאותה, לעקוב אחריו וגם לבודד את איזורי השריר, או התנועות אותם נרצה לחזק במהלך האימון.

משקולות חופשיות במשקל אחיד יעלו לכם יותר ויתפסו לכם יותר מקום אבל יהיו נוחות יותר ויחסכו לכם זמן,

משקולות חופשיות במשקל משתנה יחסכו לכם כסף ומקום אבל הן פחות נוחות ויעלו לכם בקצת זמן וסבלנות.

תמיד כדאי לקנות עם ציפוי רך, ואם המשקולת לא מצופה אולי תשקלו לצפות את אזור האימון שלכם.

משקולות זה דבר עמיד ויחזיק לכם שנים ואכן שווה את ההשקעה.


גבר שרירי מתאמן במשקולות אוניברסליות nuobell
nuobellאנחנו בג'יני פיטנס נתאים עבורכם את המשקולות החופשיות המתאימות במיוחד עבורכם עם שירות מצויין ואמינות.ליצירת קשר טלפוני 0528707234 או באתר כאן544 צפיות0 תגובות

Comments